ניקיון וחיטוי מערכות הידרופוניקה

יש ברשותכם מערכת הידרופוניקה ותיקה שהצטברו בה שורשי צמחים? צנרת הגידול או הרפסודה הצפה צברה עובש ולכלוך? יש דרכים קלות לטיפול. במדריך זה נסקור את הסיבות והצורך בניקוי וחיטוי מערכות הידרופוניקה, נלמד מה מותר ומה אסור מבחינת שימוש בחומרים השונים.

למה בכלל לנקות ולחטא את המערכת ההידרופונית שלי?

ניקיון כללי של המערכת מעלים מתים, צמחים מתים, שאריות חומרים אורגניים, אצות ושאר מיריעין בישין חשוב ממספר סיבות:

  • חיידקים ופטריות – חומר אורגני נרקב הוא מצע מעולה לשגשוג חיידקים שליליים כמו גם לפטריות שונות, כל אלו עלולים לגרום למחלות צמחים.
  • מזיקים – שאריות חומר האורגני משמשות כמצע לשגשוג מזיקים.
  • נראות כללית ושמירה על הציוד- ככל שנקפיד על ניקיון הציוד כך הוא יישמר לאורך זמן רב. לדוגמא: רפסודות צפות הסופחות שאריות חומר אורגני מאבדות מחוזקן עם הזמן, סתימות צנרת הגידול ותקינות המשאבה.

ניקוי המערכת

חשוב מאוד לנקות את המערכת לפני שניגשים לשלב החיטוי על מנת לייעל את תהליך החיטוי.
בניקוי המערכת אנו מתמקדים בעיקר בהסרת הלכלוך הגס מהרכיבים החיצוניים של המערכת דוגמת צינורות הגידול, כוסות שתילה, רפסודות צפות וכו’. בניקוי המערכת נפריד את חלקי המערכת מהתמיסה ההידרופונית על מנת למנוע כניסה של חומרי ניקוי במידה ומשתמשים בכאלה.

חיטוי המערכת

את חיטוי המערכת ניתן לחלק לשניים:

חיטוי בעזרת חומרי חיטוי חזקים כגון כלור או מי חמצן בריכוז גבוה

חיטוי בעזרת חומרי חיטוי חזקים יחסלו את כל האוכלוסייה החיידקית הטובה והרעה אך…גם את הצמחים הגדלים במערכת, לכן לרב נשתמש בשיטת חיטוי זו כאשר נרצה “לחדש” מערכת מאפס בעקבות חוסר שימוש או מחלה קשה ולמעשה נרוקן את המערכת ממים וצמחים טרם ביצוע החיטוי.

אופן היישום:

מיכלים, צינורות, רכיבי פלסטיק וקלקר ניתן לנקות בעזרת שפריצר מלא בתמיסת כלור מדוללת בין 1%-10% או באמצעות מי חמצן 3% ובעזרת מטליות ספוגיות ומברשות, חשוב לא לשרוט את הפלסטיק בכדי לשמור על אורך חייו.

  • צינורות ומיכלים – חשוב לנקות צינורות בחלקם החיצוני והפנימי.
  • רפסודות צפות – מומלץ לגרד תחילה את השכבה העליונה בעדינות עם ספוגית או שפכטל להסרת החומר האורגני באם הצטבר. לאחר מכן ננקה עם תמיסת כלור מדוללת.
  • כוסיות שתילה/מצע שתילה/משאבה – מומלץ להשרות בדלי למספר שעות בתמיסת חיטוי. 

יש לנקוט באמצעי בטיחות כאשר עובדים עם מי חמצן על פי הוראות היצרן

חשוב מאוד! יש לייבש את רכיבי המערכת בשמש לפחות 48 שעות לפני החזרתם לשימוש

חיטוי באמצעות מי חמצן בריכוז נמוך (Hydrogen Peroxide)

רובנו מכירים את מי החמצן מארון התרופות שלנו כחומר חיטוי לפצעים וכוויות. אולי תופתעו לגלות שזה גם חומר מעולה עבור הצמחים שלכם במערכת ההידרופונית ואף באדמה. מי החמצן משמידים ביעילות זיהומים חיידקים, פטריות ופתוגנים  שונים ומעשירים בחמצן את התמיסה ההידרופונית או את האדמה.

מתי להשתמש?

כטיפול ומניעה עבור מחלות שורשים שונות דוגמת פיתיום או פוזריום או לחלופין כאשר תקפה את המערכת מחלת עובש כלשהי. ככל שהצמחים במערכת שלכם גדולים ומבוגרים יותר (לרוב מדובר על ירקות הקיץ הפירותיים כגון עגבניה, מלפפון, חציל וכיו"ב) הם חשופים יותר למחלות, מזיקים וריקבון שורשים. בקיץ אף תופעה זו מתגברת עם העליה בטמפרטורה. 

אופן היישום:

ראשית, חשוב מאוד לזכור לעבוד בריכוזים נמוכים בלבד (מוסבר בהמשך), ריכוזים גבוהים יפגעו בשורשים, ישרפו את העלים ויהרגו לכם את הצמחים 

ניתן ליישם ישירות לתמיסה ההידרופונית או לחילופין לרסס ישירות על העלווה. ריסוס עלוותי יעיל ביותר נגד חרקים, זחלים, נמלים ופגעים נוספים. 

לישום בתמיסה ההידרופונית – נמהל מי חמצן לריכוז סופי של כ0.1% (במקרים קשים ניתן להשתמש במקסימום עד 0.3%) במידה ומשתמשים בתכשיר Clearponics המכיל 15% מי חמצן, נוסיף כ330 מ"ל עבור 50 ליטר תמיסה הידרופונית.

לישום עלוותי – נמהל מי חמצן במים לריכוז סופי של כ0.1% נרסס  (עדיף בשעות אחה"צ או הערב) על גבי העלים ובתחתיתם עד לנגר.

 בטיחות בעבודה

כאשר עובדים עם חומרי חיטוי אלו חובה לעבוד עם כפפות ומשקפי מגן ולהיזהר ממגע ובליעה כמו כן חובה לעבוד לפי ההתוויה של הוראות היצרן.

התוכן באדיבות חברת : Livingreen

לסרטונים בנושא בקרו אותנו בערוץ היוטיוב שלנו: סרטוני הידרופוניקה של אקוטל
ואל תשכחו להרשם לערוץ

שתפו בפייסבוק
שתפו בוואטס אפ

להרשמה לאירוע , מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם.

להרשמה סדנא, מלאו את הפרטים הבאים ונחזור אליכם בהקדם.