גידול ירקות בבית – מתאים לכל אחד?

גידול ירקות וצמחים שונים בבית, הפך לתחביב לאומי, במיוחד עם פרוץ מגפת הקורונה. אנשים רבים החליטו לפתח תחביב חדש, שאפשר להנות ממנו גם בין 4 קירות, גם אם אתם גרים בעיר.

השאלה היא, האם אפשר לגדל ירקות בבית גם כשאין הרבה זמן פנוי (כי בכל זאת כבר חזרתם לעבודה) ואילו שיטות מתאימות ביותר לגידול צמחים בבית?

חקלאות אורבנית – למה כדאי לגדל צמחים בבית?

מעבר לכך, שמדובר על תחביב ממכר ומהנה, גידול צמחים בבית מועיל לסביבה ולכם בדרכים רבות.

הוא מאפשר לכם להשיב לסביבה העירונית את הצבע הירוק, את החמצן, את הסביבה הטבעית הירוקה, אבל גם לתת מענה לדבורים, פרפרים וציפורים שחיות בעיר.

גידול ירקות בבית הוא גם חיסכון לעצמכם ולסביבה של תהליכי שינוע ירקות ממקומות רחוקים אל הסופר הקרוב לביתכם.

בנוסף, סביבה ביתית ירוקה וטבעית משפיעה ישירות על בריאות הנפש שלכם.

אתם מקבלים הזדמנות לגדל עבור המשפחה שלכם מזון טבעי, ללא ריסוסים ודשנים כימיים ואתם מלמדים את הילדים שלכם שיעור יקר ערך לכל החיים.

שיטות לגידול ירקות בבית

אפשר בקלות לגדל בבית צמחי נוי. את זה עושים לרוב בתוך עציצים שקונים במשתלה. אבל אם אתם רוצים לגדל ירקות בבית, בסביבה עירונית, דרושה היערכות קצת אחרת, בעיקר כי ירקות זקוקים לתנאים ספציפיים כדי לגדול. יש כמה שיטות עיקריות לגדל ירקות בבית:

  • בתוך ערוגות ירק בחצר, או בגינה
  • שיטת גידול אנכית, כמו קיר ירוק
  • הידרופוניקה – גידול ירקות בתוך צינורות ומיכלי מים

יחד עם זאת, הידרופוניקה נחשבת שיטה עדיפה עבור הרבה אנשים. היא מאפשרת לכם לגדל כמות גדולה של צמחים בשטח קטן. היא  מאפשרת לגדל צמחים עם מינימום מזיקים, לכלוך ומחלות וגם לשלוט טוב יותר בתהליכי הגידול. לכן היא מצריכה פחות מאמץ.

איך מגדלים ירקות בבית באמצעות הידרופוניקה?

הידרופוניקה מאפשרת לגדל בבית מגוון רחב של ירקות, כמו חסה, סלרי, תרד, עשבי תיבול שונים ועוד. אם אתם רוצים להתחיל בקטן, אפשר לרכוש מערכת הידרופונית קטנה ובסיסית, שתאפשר לכם להתנסות בתהליך ולהבין כיצד הוא פועל.

אחרי שתתמכרו לגידולים הידרופוניים ביתיים, תוכלו להתקדם לערכה מקצועית יותר, המאפשרת גידול של כמויות גדולות יותר של ירקות. הכל בהתאם לכמות הזמן שיש לכם כדי ללמוד את התהליך, לממש את הפוטנציאל שלו באופן מקסימלי ולקבל יבול שופע.

אם אתם לא ממהרים, תוכלו ללמוד את התהליך בקצב שלכם, כדי להגיע לגידולים מניבים יותר בהמשך.

לסיכום

הידרופוניקה היא השיטה הנבחרת על ידי אנשים רבים לצורך גידול ירקות בבית ויש לכך לא מעט סיבות טובות. גידולים הידרופוניים מסוגלים לשגשג בקלות, גם אם אין הרבה לכם זמן פנוי לטפל בהם וגם בסביבה עירונית.

רוצים ללמוד איך אפשר לגדל ירקות בעיר בקלות? דברו איתנו!
שתפו את הפוסט

יש לכם שאלה?

מתעניינים בעולמות ההידרופוניקה והחקלאות אורבנית? הגעתם למקום הנכון, מוזמנים לשאול כל שאלה, נשמח לעזור!